FAMUR FAMAK S.A. jest światowej klasy liderem w produkcji konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń transportowo-dźwigowych dla odbiorców z różnych zakątków świata, o tradycji sięgającej 1945 roku. Przedsiębiorstwo zostało utworzone 15 maja 1945 r. na bazie poniemieckiego przedsiębiorstwa położonego w Kluczborku.

Powstałe wówczas przedsiębiorstwo nosiło nazwę: Kluczborskie Zakłady Mechaniczne i Odlewnia. Na początku produkcja miała charakter głównie usługowy i ograniczała się do wykonawstwa napraw sprzętu rolniczego, spożywczego oraz świadczenia usług na rzecz miejscowej ludności.

View the embedded image gallery online at:
http://famak.pl/famak/pl/o-firmie/historia#sigProGalleria40d7777e51
Przełomowym momentem w dziejach przedsiębiorstwa był rok 1958. Wówczas to, na mocy Zarządzenia Ministrów Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Przemysłu Ciężkiego zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem przejął Minister Przemysłu Ciężkiego. Od tego czasu datuje się dynamiczny rozwój zakładu. Na skutek decyzji rządowych doszło do rozbudowy przedsiębiorstwa w trzech etapach.

W I etapie rozbudowy zakładu, trwającym w latach 1960 – 1964, dokonano adaptacji i rozbudowy przejętego od Państwowych Zakładów Zbożowych magazynu znajdującego się na obrzeżach Kluczborka. Powstała hala produkcyjna, budynek socjalny oraz estakada materiałów hutniczych. Nowa hala produkcyjna dała początek lokalizacji nowego zakładu. Następnie, w wyniku realizacji II etapu rozbudowy, który przypadł na lata 1965 – 1969, zbudowano i uruchomiono: 2 hale produkcyjne budynek administracyjny, magazyny oraz szereg obiektów infrastruktury technicznej.

W efekcie rozbudowy, przedsiębiorstwo zmieniło swój profil działalności, wprowadzając do przedmiotu działalności szereg nowych wyrobów, w tym przede wszystkim: maszyny i urządzenia stanowiące wyposażenie fabryk płyt pilśniowych, maszyny i urządzenia do transportu ciągłego, suwnice bramowe i pomostowe o dużych udźwigach, żurawie portowe, urządzenia odpylające dla przemysłu górniczego i cementowego. 

View the embedded image gallery online at:
http://famak.pl/famak/pl/o-firmie/historia#sigProGalleria397acebb92
Szereg z tych urządzeń miało charakter prototypowy. Podkreślić należy, iż produkowane przez przedsiębiorstwo maszyny i urządzenia, począwszy od 1958 roku, do dnia dzisiejszego,  trafiają na rynki zagraniczne, znajdując swych odbiorców w krajach niemal wszystkich kontynentów, m.in. w Austrii, Bułgarii, Chinach, Ghanie, Indonezji, Iranie, Maroku, Indiach, Rumunii, Norwegii, Rosji. 

Warto podkreślić, że Famak S.A, z rekomendacji Urzędu Rady Ministrów, jako pierwsza firma z krajów Europy Środkowej i Wschodniej został przyjęty na członka Europejskiej Fundacji Zarządzania  Jakością – EFQM z siedzibą w Brukseli.

  • W roku 1999 Famak S.A. został Laureatem Głównej Nagrody Wybitny Polski Eksporter
  • W roku 2000 Famak S.A. został nominowany przez Ministra Gospodarki do Akademii Marek.